Блог

Ръководство №1 за Етеричните Масла

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Създадохме това ръководство в синхрон с мисията ни да образоваме обществото в областта на здравната култура. Нашият екип вярва, че високите нива на благополучие, които създават щастие, възможности и положителна промяна за всеки, са пряко свързани с използването на природосъобразни средства. Едни от най-ефективните за целта са етеричните масла, затова посветихме това ръководство на тях.

В последно време мощните и лековити свойства на етеричните масла им позволиха да придобият популярност и да започнат да се приемат все по-сериозно. В момента те са една много перспективна област от хомеопатичната медицина в западния свят. Забележителното е, че този тип терапевтичен подход работи с едни от най-мощните природни средства и е много по-комплексен от колкото изглежда на пръв поглед. Мислейки за етерични масла, хората често ги приравняват до разсъждения от типа “еди кое си масло служи за успокоение, а този тип е за енергизиране”. Това често е твърде неточно, а когато говорим за миксовете от различни масла, тогава навлизаме в една много по-дълбока област. Освен типовете масла, с ароматерапията са свързани и много други подготвителни стъпки, нужни за усвояването на пълния капацитет на етеричните есенции, които ще бъдат обект на това ръководство.

Без да губим повече време, нека се потопим в света на ароматерапията.

За начало – определете проблема или целта, която искате да постигнете

Ароматерапията не е типичното решение в стил “един размер пасва на всички”, при нея има индивидуален фактор (личните ти обонятелни предпочитания) и като цяло е процес с голяма доза персоналност. Затова е важно да се проведат правилните тестове още в началото и да не се попада в капана на генерализациите. Понякога даден проблем може да бъде разрешен от различни етерични масла или комбинации от тях. Като говорим за проблеми, това е следващата ви стъпка – преценете каква болка или цел искате да разрешите. Дали идеята е да се премахне упорстващ хроничен проблем или пък има остра болка, която изисква бърза намеса? Може би искате просто да създадете приятна атмосфера вкъщи, в колата или в офиса? За всеки тип предизвикателство определени масла биха имали предимство, избирайте внимателно.

Различните  свойствата на маслата изискват внимателно обмисляне

Някои масла съдържат вещества, които предизвикват охлаждащо усещане при попадане върху кожата, други пък загряват. Понякога дадени есенциални масла са твърде силни за обонянието ни, особено при децата. Определени масла имат енергизиращ и повдигащ духа ефект, други успокояват и хармонизират настроенията ни. Всъщност дори древните египтяни са били запознати с мощта на есенциалните масла и са ги ползвали за различни цели. Имали са субстанции, състоящи се от миксове от над 15-16 масла. А когато говорим за смесването им – подходете внимателно. Съветваме да се доверите на експерти в областта, защото за постигане на задоволителен резултат от микстурите – е задължително поне базово ниво на познания в областта на химията.

Смесване на маслата

За да се постигне синергичен ефект (не обратното) трябва да се смесват масла, които се допълват със свойствата и съставките си. Наистина, синергията е ключова. Масла с допълващи се ефект и молекулярни състави постигат значително по-добри въздействия спрямо действието им по единично.

Подберете качествени етерични масла

Разбира се, това не е изненада, но нека ви дадем няколко генерални съвета в областта. За начало, вгледайте се в опаковката. На нея трябва да има всички важни данни. Първо – латинското име, то е важно, защото понякога нискокачествените продукти използват просто името на семейството на растението. Например има 250 вида евкалипт, но само 8-9 от тях се ползват под формата на етерични масла. Други значими индикатори за качество са: източник/държава на произход, метод на извличане, дали са използвани органични продукти или диворастящи растения, технология на извличане и евентуално сертификати.

След като сте избрали отлично качество масла, време е за приложението им. Най-простият начин да ги внедрите в ежедневието си е чрез дифузер. Това са устройства, които позволяват на етеричните масла да се разнесат във въздуха на помещението. Има няколко технологии при дифузерите, но за тях след малко. Сега нека да обсъдим няколко прости правила за безопасна употреба на маслата – при деца и възрастни.

Правила за безопасна употреба

За начало е отлична идея да се проведе елементарен тест за чувствителност. Става по следния начин: преди да използваме маслото за пръв път, капваме само 1 капка от него в растителна база (кокосово масло, зехтин или нещо от рода) и нанасяме върху чувствителна част на кожата ни, удобно и безопасно място е сгъвката на ръката. Ако след едно денонощие няма раздразнение или реакция към маслото, значи всичко е наред.

По темата с чувствителността – има твърде силни масла, особено за детските организми. Хубаво е те да се избягват до определена възраст. В тази категория са например: мента, евкалипт, масла с 1,8 cineole (някои видове розмарин, нияули и др.), горещи масла като канела, карамфил.

Друг тип потенциално раздразнение, което трябва да се вземе предвид, е фоточувствителността. Силните масла могат да раздразнят и респираторната система, особено при децата, но има и такива, които повишават значително фоточувствителността – проучи ги внимателно.

Като говорим за правилна употреба е важно да споменем и една от най-важните практики – разреждането. То освен че ги прави по-безопасни, увеличава ефективността им и намалява разходната норма. Обобщено правило е маслата да се разреждат с концентрация 1%, ако се ползват за деца, и 2-3% за възрастни. Ориентировачно – 1-3 капки спрямо 6-9 за 10 мл. база. Ако говорим за критични състояния, концентрацията при възрастни може да стигне и до 25%, но това се прилага само в конкретни ситуации. Етеричните масла се разреждат и при дифузиране. Ориентировъчна пропорция е 1-5 капки в 100-300 мл. вода при употреба на ултразвуков дифузер.

Освен дифузията методите за използване са още няколко – чрез инхалер, локално и вътрешно. За първия метод, ако говорим за деца, то резултатите често са впечатляващи. Премахването на конкретни респираторни проблеми или повлияването на конкретни емоционални състояния е постижимо с лекота. Маслата може да се ползват и локално, след подходящо разреждане. Друг начин е да се използват и вътрешно, но не е препоръчително при лица под 12 години. А най-практичният метод, който е лесно приложим целогодишно, е дифузията. Особено добра идея е да се прилага и в сезоните със спад в имунитета, защото така можем да подсилим по удобен начин нашите тела – физически и психически. Но нека разгледаме подробно типовете дифузери, еднакви ли са ползите от различните технологии и какви са ограниченията им?

[/vc_column_text][vc_column_text]Кой тип дифузер да изберем?

Страхотната практическа стойност на дифузерите, както и голямото разнообразие от модели и марки, ги прави отличен избор при употребата на етерични масла. Нека разгледаме основните типове, както и техните предимства и недостатъци.

  1. Небулизиращ

Известни още и като пулверизиращи или разпръскващи дифузери. Работят на принципа на микродифузията. Начинът да разнесат омагьосващия аромат на приятните есенции е чрез използването на въздушна помпа, която “разбива” етеричните масла до малки молекули, които се носят лесно из въздуха. Важна особеност тук е, че този тип технология не уврежда молекулите на етеричните масла. Предимство е създадената фина мъгла, без негативни ефекти върху използваните етерични масла и без примеси, която остава за дълго време във въздуха. Тези дифузери ни дават възможността да се възползваме лесно и удобно от свойствата на етеричните масла и за това са едни от най-предпочитаните.

Предимства:

Отлична “покривност” – могат да разнесат добре уловими аромати на площи от до 80 кв.м., което им дава сериозно предимство пред останалите дифузери.

– Много добро качество на дифузия – голямо предимство е фактът, че не използват примеси като вода или други основи и не нагряват маслата. Това ги прави страхотен избор за терапевтичната ароматерапия, при която полезните свойства на маслатата са от голямо значение.

– Компактност – има модели работещи на батерии, което позволява портативност и дори използване в автомобил.

– НЕ овлажняват въздуха – предимство за помещения с вече влажен въздух.

Недостатъци:

Високо ниво на концентрация – в дадени ситуации твърде силната концентрация на маслата може да се окаже смущаваща, особено за малки деца и дори домашни любимци.

– Цена – използват по-напреднали технологии и това ги оскъпява.

– Конструкция – има модели, които са с трудна за почистване конструкция или са изработени от крехки материали, като стъкло например.

– Ниво на шума – спрямо ултразвуковите дифузери тези са малко по-шумни, като нивата на звука могат да стигнат до 35 децибела, което е еквивалентно на шума от работата на един климатик.

  1. Ултразвуков дифузер

Едни от най-разпространените в нашите региони. Принципът им на работа е базиран на ултразвуков диск, който вибрира и създава деликатна мъгла от етерични масла и вода. Капацитетът им зависи от техния резервоар, като по-малките са подходящи за 1 стая или автомобил, а тези с по-голям капацитет могат да са ефективни за квадратура от рода на 25-30 кв.м. Понеже ефективността им зависи и от циркулацията на въздуха в помещенията, е добре за по-големи площи да се предвидят няколко дифузера. Друга важна особеност е тяхното ядро от пластмаса. Тя трябва да е качествена (някои етерични масла я “разяждат”), затова подборът на висок клас производител е препоръчителен.

Предимства:

Овлажняващият въздуха ефект – особено ценен през зимата, когато различните отоплителни уреди могат да изсушат въздуха допълнително.

– Ниски нива на шум – по-качествените модели са достатъчно тихи за използване дори и през нощта.

– НЕ загряват маслата – както и при предишния тип, така и при тези дифузери няма негативно влияние върху маслата от гледна точка на термично влияние. Така те запазват терапевтичните си свойства.

– Контрол над силата на аромата – чрез проста корекция на концентрацията на разтвора може да се регулира и наситеността на аромата.

– Функционалност – често са комбинирани с други функции. Например часовници, лампи, блутуут колонки и подобни.

Недостатъци:

– По-ниска концентрация на етеричните масла – в сравнение с небулизращите дифузери. Тук решението кое е за предпочитане е леко субективно и зависи от ползвателя, но е важно да се отбележи.

– Зависят от циркулацията на въздуха – равномерното разнасяне на микстурата от вода и масла се повлиява от въздушните потоци в помещението.

– Неподходящи за помещения с вече висока влажност – поради принципът им на работа може да не са правилния избор за такива помещения.

– Работят на ток – не е непременно недостатък, а по-скоро фактор, който трябва да се вземе предвид при планирането за използването им.

  1. Нагряващи дифузери

Обобщено – тези типове не са от най-ефективните. При загряване над определена температура се губят терапевтичните свойства на някои етерични масла. Затова такива дифузери са рядко използвани. Понякога има възможност да се срещнат в ежедневието ни, но те са приложими по-скоро за ароматизация на по-сериозни помещения. Любопитно е, че дори има опции използващи свещ за нагряването.

  1. Дифузери с памучен тампон

Най-често технологията, която се използва при тях е следната: има абсорбиращ елемент, най-често изработен от памук, който се напоява с разтвор от вода и есенция, а малък вентилатор или ултразвуков диск разнася приятната миризма из стаята. Проблемът тук е, че се получава неравномерно изпарение на сместта. Леките молекули се изпаряват първи и така се намаляват пълните ползи на есенциалните масла.

  1. Дифузер бижу

За финал имаме нещо любопитно, а по-точно популярните в последно време мини дифузери оформени под формата на бижу. Работят просто. В структурата си най-често имат елемент с различни нива на порьозност, което позволява те да бъдат напоени с няколко капки етерични масла, а резултатът е възможността да се наслаждаваме на страхотните аромати през целия ден. Има ги най-често под формата на медальони или гривни, а ароматите могат да съпътстват носещия бижуто в продължение на дни, според силата на избраното етерично масло.

Е, драги приятели, това са основните фактори, които са от значение при първите стъпки в света на ароматерапията. Надяваме се да сме ви били полезни. А преди краят на статията искаме да споделим своя личен опит – прекрачите ли в измерението на ароматерапията, очаква ви една мини-вселена от вълнуващи усещания, които само вашето обоняние може да ви поднесе. Не губете време, има толкова много страхотни преживявания, които чакат да бъдат открити.[/vc_column_text][vc_column_text css=“%7B%22default%22%3A%7B%22font-size%22%3A%2214px%22%2C%22line-height%22%3A%2224px%22%7D%7D“]Източници:

1) healthline.com – Essential Oils 101: Finding the Right One for You
2) webmd.com – What Is Aromatherapy?
3) healthline.com – Essential Oils 101: Finding the Right One for You

Внимание: Образователните ресурси на този уебсайт са старателно подбрани и проучени от нашия екип. Селектираме и систематизираме информацията на базата на научни изследвания и други легитимни източници. Разбира се, фондацията, сайтът и авторите не претендират за пълна изчерпателност, съответно не носят отговорност за каквито и да е последици от прилагането на знанията от платформата. Никоя част от никоя публикация на уеб сайта не бива да бъде ползвана за самодиагностициране или да замества каквито и да е други медицински съвети или прегледи, които може да ви даде само квалифицирано медицинско лице. Информацията поместена на нашия уебсайт не представлява медицински съвет или препоръка. При наличие на здравословни проблеми, или съмнение за такива, обърнете се към подходящ специалист. Бъдете здрави.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]